MONGOLIA. NAADAM – ZAPASY

Dlaczego prezydent Mongolii ma płaskie uszy? Bo tak jak większość Mongołów uprawiał niegdyś zapasy. Ten narodowy sport kochają wszyscy mężczyźni. Za młodu walczą, na starość chwalą się medalami zdobytymi podczas igrzysk Naadam.

Dlaczego ubrania zapaśników muszą odsłaniać piersi? Czy o zwycięstwie może zdecydować rzut monetą? Dlaczego zawodnicy tańczą przed walką? Odpowiedzi na te pytania i dużo więcej ciekawostek związanych z mongolskimi zapasami znajdziecie poniżej.

Zapaśnicy stają do zawodów ubrani tylko w slipy, krótką kamizelkę z rękawami odsłaniającą piersi i gutale – wysokie buty z zadartym noskiem. Według legendy tak skąpy strój odsłaniający tors obowiązuje od czasu, kiedy turniej zwyciężyła kobieta udająca mężczyznę. Teraz o oszustwie lub pomyłce nie ma mowy. Do kamizelki u dołu doczepione są sznurki, które przed walką należy związać na brzuchu. Potem, już w trakcie rywalizacji, zawodnicy chwytają związany sznur i ciągną go w dół starając się powalić rywala na ziemię.

Zanim zapaśnicy rozpoczną walkę, podbiegają do sekundantów, podają im swoje spiczaste czapki, a potem wykonują rytualny taniec. Z uniesionymi ku górze rękami biegają po stadionie i obracają się wokół własnej osi imitując mitycznego orła garudę.

Każdą walkę obserwuje dwóch sekundantów – sędziów pilnujących by wszystko przebiegało zgodnie z regułami. Co ciekawe w zawodach zapaśniczych nie ma kategorii wagowych.

Walki toczą się także bez ograniczeń czasowych – aż do zwycięstwa. Jeśli rywalizacja się przedłuża, sędziowie przerywają ją i rzucają monetą. Ten zawodnik, który wygrywa rzut monetą, może wybrać dowolny chwyt rozpoczynający dalszą walkę.

Przegrywa zapaśnik, który jako pierwszy dotknie ziemi kolanem. Zanim zejdzie ze stadionu musi jeszcze przejść pod ramieniem zwycięzcy. Ten gest to symboliczne zaznaczenie relacji słabszy – silniejszy.

W Ułan Bator do zawodów staje 512 zapaśników. W pierwszej rundzie walczy więc 256 par. Przegrani odpadają, wygrani przechodzą dalej i znów dobierani są w pary. Każda kolejna runda eliminuje z zawodów połowę walczących w niej mężczyzn. Aby zwyciężyć cały turniej trzeba więc wygrać wszystkie swoje walki we wszystkich dziewięciu rundach. Analogiczne zasady ale z mniejszą liczbą zawodników obowiązują na lokalnych zawodach Naadam. Pięciokrotni zwycięzcy otrzymują tytuł Sokoła. Ci, którzy wygrają siedem rund nazywani są Słoniami. Zwycięzca turnieju nosi tytuł Niezwyciężonego Tytana.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.