KSIĄŻKA ZA WOREK ŚMIECI

O AKCJI
„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana przeze mnie w marcu 2019 roku. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem oraz podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki.

Fot. Piotr Oleszak

Do tej pory odbyło się kilkanaście edycji akcji, która objęła zasięgiem całą Polskę. Sprzątaliśmy wspólnie m.in. Warszawę, Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Katowice, Gdańsk, Częstochowę, Gryfino, Łódź, Cieszyn, Ińsko, Gorzów Wielkopolski. Do akcji przyłączyło się ponad 1000 osób. Zebraliśmy wspólnie kilkadziesiąt ton śmieci.

Fot. Jeremi Astaszow/Empik
Fot. Jeremi Astaszow/Empik
Fot. Jeremi Astaszow/Empik

JAK SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?
Informacje o zbliżających się akcjach zamieszczane są w wydarzeniach tworzonych na Facebooku: Książka za worek śmieci. W opisie wydarzenia zamieszczam informacje o jego terminie, miejscu zbiórki, sposobie zapisu i puli książek przeznaczonych dla jego uczestników.

Fot. Jeremi Astaszow/Empik
Fot. Jeremi Astaszow/Empik
Fot. Jeremi Astaszow/Empik

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
“Książka za worek śmieci” została doceniona i wyróżniona przez grono ekspertów, aktywistów i ekologów. Przyznane nagrody:
EKOJANOSIK – nagroda w kategorii: Nagroda Indywidualna 2019. Nagroda przyznawana dorocznie przez Narodową Radę Ekologiczną.
TRAVELER – nagroda w kategorii: Społeczna Inicjatywa. Nagroda przyznawana przez czytelników i redakcję magazynu National Geographic Traveler.
PUCHAR ZERO WASTE – wyróżnienie w kategorii: Inicjatywa. Nagroda przyznawana jest przez grono ekspertów zajmujących się działaniami prośrodowiskowymi.

KSIĄŻKĘ ZA WOREK ŚMIECI WSPARLI
Mój projekt nie mógłby istnieć bez pomocy wydawnictw, organizatorów wydarzeń kulturalnych i sponsorów. Dziękuję wszystkim, którzy obdarowali mnie książkami lub wsparli finansowo organizowane przeze mnie wydarzenia.

Jeśli chcesz się przyłączyć, wesprzeć akcję książkami, zostać jej patronem medialnym lub sponsorem – napisz proszę: annajaklewicz.podroze@gmail.com