PRELEKCJE

Jeśli organizujesz w swoim mieście spotkania z podróżnikami, festiwale miłośników przygody i dalekich wypraw – napisz, chętnie przyjadę, pokażę zdjęcia i opowiem o swoich podróżach: annajaklewicz.podroze@gmail.com

I. ZERO WASTE W PODRÓŻY

Każdego roku do mórz i oceanów trafia nawet 13 mln ton plastiku. To tak, jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość ciężarówki wypełnionej odpadami z tworzyw sztucznych. Do 2050 roku w oceanach będzie więcej śmieci niż ryb, a już teraz po Pacyfiku dryfuje plama śmieci pięć razy większa od Polski.

Czy to w ogóle mój problem? Czy ja, jako jednostka, mam wpływ na stan środowiska naturalnego? Co mogę zrobić, by ograniczyć ilość używanego przeze mnie plastiku na co dzień i w podróży?

Podczas spotkania poznamy przydatne rozwiązania i produkty zerowaste i lesswaste, m.in.: wielorazowe butelki termiczne i bidony na wodę, składane kubki na napoje na wynos, szampony w kostce czy pastę do zębów w pastylkach.

II. CHINY Z DALA OD WIELKIEGO MIASTA

Chiny z zupełnie innej strony! Z dala od dusznych, gigantycznych miast i wielkiej polityki. Podczas godzinnej prezentacji udamy się w podróż po najpiękniejszych zakątkach Państwa Środka, do ukrytych wśród ryżowych poletek wiosek grup etnicznych, które nadal kultywują unikatowe zwyczaje. Odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, którzy nie znają formalnych małżeństw, weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

III. INDONEZJA. PO DRUGIEJ STRONIE RAJU

Sulawesi – jedna z niemal osiemnastu tysięcy indonezyjskich wysp, odsłoni przed nami długo skrywane tajemnice. Na południu wyspy poznamy bliżej PIĄTĄ PŁEĆ – transseksualnych szamanów bissu, którzy dzięki męskim i żeńskim cechom mają zdolność kontaktowania się z pozaziemskim światem. Będziemy towarzyszyć im podczas dorocznego święta rozpoczynającego porę deszczową i rytualnego tańca ze sztyletami. W środkowym Sulawesi odwiedzimy Toradżów, którzy chowają zmarłych dopiero kilka lat po śmierci. Weźmiemy udział w niezwykłej ceremonii pogrzebowej Toradżów, której punktem kulminacyjnym jest rytualny ubój świętych zwierząt – bawołów.

IV. INDIANA JONES W SPÓDNICY. ARCHEOLOGICZNE PODRÓŻE DO SUDANU

Czy każdy archeolog nosi kapelusz a’la Indiana Jones? Czy jego życie jest pełne przygód jak filmowego bohatera? Skąd wie gdzie prowadzić wykopaliska, by coś odnaleźć?

Pokaz Anny Jaklewicz zabierze nas na misję wykopaliskową do Afryki. Razem z badaczami będziemy odkrywać tajemnice starożytnych piramid, odsłaniać spod piasku stare grobowce i ukryte w nich zabytki. Dowiemy się czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi po odnalezieniu.

Po zakończonej misji ruszymy w podróż po współczesnym Sudanie, by odwiedzić jego najciekawsze zakątki. W Chartumie zobaczymy taniec derwiszów – sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.