JAK ZORGANIZOWAĆ AKCJĘ SPRZĄTANIA

Coraz częściej pytacie mnie jak zorganizować akcję sprzątania. Od czego należy zacząć? Z kim ustalać odbiór śmieci? Postanowiłam więc podzielić się z Wami moim doświadczeniem. Poniżej krok po kroku opisuję wszystkie etapy akcji.

1. WYBÓR MIEJSCA
Wybierz teren, który chcesz sprzątać. Na pewno znasz zaśmiecone miejsca w swojej dzielnicy, mieście. Jeśli nie – przejdź się nad rzekę lub do lasu na obrzeżach Twojej miejscowości. Centra miast są zazwyczaj bardziej zadbane niż przedmieścia.

2. USTALENIE WŁASNOŚCI TERENU
Skontaktuj się z urzędem miasta/gminy/dzielnicy i ustal kto jest właścicielem wybranego terenu. Poinformuj urzędników o planowanej akcji sprzątania. Jeśli wybrany rejon należy do miasta/gminy/dzielnicy poproś o wsparcie w przeprowadzeniu sprzątania. Urząd najprawdopodobniej wesprze Cię workami, a może i rękawicami (rzadziej). 

3. USTALENIE ODBIORU ŚMIECI
Już na tym etapie ustal z urzędnikami kwestię odbioru śmieci. Jeśli wybrany teren to własność prywatna, miasto nie ma obowiązku go sprzątać ani odebrać śmieci po Twojej akcji. Powinien za to znaleźć właściciela i ukarać go mandatem. Jeśli jednak to teren publiczny, ustal dokładnie datę akcji i datę odbioru śmieci.

4. PROMOCJA AKCJI
Teraz czas znaleźć wolontariuszy. Możesz to zrobić za pomocą mediów społecznościowych. Mniej więcej dwa tygodnie przed terminem akcji utwórz wydarzenie na facebooku i post na instagramie. Pamiętaj by w treści wydarzenia zawrzeć najważniejsze informacje: miejsce i godzinę zbiórki. Jeśli nie uda Ci się zdobyć odpowiedniej ilości worków i rękawic, poproś wolontariuszy o zabranie swoich. Promując akcję możesz skontaktować się z lokalną gazetą/rozgłośnią radiową i poprosić o zamieszczenie informacji o akcji. Może zaprzyjaźniona szkoła zechce się przyłączyć? Zaproś znajomych do udziału i poproś ich o udostępnianie informacji. 

5. REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
Możesz prowadzić rejestrację wolontariuszy – to pomoże Ci oszacować skalę akcji, przygotować odpowiednią ilość sprzętu, usprawni kontakt z uczestnikami i przepływ informacji.

6. PRZYPOMNIENIE
Na 2 dni przed akcją wyślij do zarejestrowanych uczestników wiadomość – przypominajkę. Zawrzyj w niej wszystkie szczegóły dotyczące akcji. Poinformuj raz jeszcze o godzinie i miejscu spotkania. Zaznacz czy będziesz rozdawać worki i rękawice czy uczestnicy powinni mieć swoje. Przypomnij o zabraniu nakrycia głowy lub okrycia przeciwdeszczowego (zależnie od pogody), wody i snacków (sprzątanie to wyczerpująca aktywność). Niezależnie od pogody warto założyć pełne buty. Będziecie najpewniej sprzątać zarośnięty teren. Przypomnij się też odpowiedniemu urzędowi i jeszcze raz potwierdź odbiór śmieci. Jeśli sprzątanie organizujesz w weekend, śmieci zostaną odebrane prawdopodobnie w poniedziałek.

7. W DNIU AKCJI
Bądź na miejscu przynajmniej 30 minut przed przybyciem wolontariuszy. Weź ze sobą wydrukowaną listę zarejestrowanych osób i, jeśli zapewniasz je uczestnikom, worki i rękawice. Na wszelki wypadek zabierz też apteczkę wyposażoną w podstawowe środki odkażające i plastry. Może zdarzyć się, że ktoś z uczestników akcji skaleczy się kawałkiem stłuczonej butelki.

8. ODPRAWA
Kiedy zbiorą się wszyscy uczestnicy przeprowadź odprawę. Rozdaj worki i rękawice. Poinformuj wolontariuszy o tym czy zbierane śmieci należy segregować czy nie. Jeśli urząd wsparł Was workami w kolorach odpowiadających kolorom koszy na śmieci – spróbujcie to zrobić. W rzeczywistości segregacja na miejscu jest trudna, a znajdowane śmieci mocno zabrudzone. Z góry wyznacz miejsce, w którym mają być składowane worki. Musi to być miejsce łatwo dostępne dla śmieciarki – w innym przypadku służby porządkowe mogą mieć problem z ich odbiorem.

9. DOKUMENTACJA AKCJI
Zapytaj wolontariuszy o zgodę na robienie zdjęć. Akcję warto dokumentować fotograficznie i ewidencjonować zebrane śmieci. Wynikami będziesz mógł się później pochwalić w mediach społecznościowych, zachęcając innych do udziału w kolejnym wydarzeniu. Mediom warto przekazać informację o liczbie wolontariuszy i ilości zebranych worków.

10. NA ZAKOŃCZENIE
Policz wszystkie zebrane worki. Zrób zdjęcie z ich widoczną lokalizacją. Zaznacz miejsce pinezką na mapie google. Wyślij te dane urzędnikowi, z którym ustalałeś odbiór śmieci. Jeśli to możliwe, poproś o zważenie śmieci przez firmę sprzątającą. Na mojej akcji w Poznaniu, z której pochodzą zamieszczone tu zdjęcia, (fot. Piotr Oleszak) udało się zebrać aż 1250 kg!!!

Ty też możesz zorganizować swoją lokalną akcję. To prostsze niż Ci się wydaje. Trzymam kciuki – powodzenia.

One Comment on “JAK ZORGANIZOWAĆ AKCJĘ SPRZĄTANIA

  1. Brawo. Sama wije się z myślą zorganizowania takiej akcji na osiedlu w którym mieszkam. Martwi mnie tylko że skoro to śmieci mieszkańców to raczej trudno będzie ich zachęcić do sprzątania. I same formalności mnie przerażają…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.