JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI

Po co segregujemy śmieci? Dlaczego prawidłowa segregacja ma znaczenie? Czy nie wystarczy zapłacić za wywóz śmieci więcej i mieć święty spokój?

Segregacja śmieci na pięć frakcji znacznie ułatwia odzyskiwanie surowców wtórnych. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej już w 2020 roku Polska powinna przetwarzać 50 procent odpadów 4 frakcji: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. W 2017 roku, według Ministerstwa Środowiska, poddawaliśmy recyklingowi 29 procent odpadów komunalnych. Aby sprostać normom europejskim musimy działać na wielu poziomach, zaczynając od prawidłowej segregacji w domach. Dzięki indywidualnej segregacji będzie można odzyskać więcej surowców nadających się do przetworzenia. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka powoduje zabrudzenie śmieci i uniemożliwi recykling części z nich. Tylko czysty, niezatłuszczony papier nadaje się do ponownego przetworzenia. 

Podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów zauważyłam, że poprawna segregacja wciąż sprawia nam dużo kłopotów, a intuicja nie zawsze podpowiada słuszne rozwiązania. Poniżej przedstawiam 10 najczęściej zadawanych pytań i jednocześnie 10 najczęściej popełnianych błędów podczas segregacji śmieci.

1. Myć czy nie myć?
Jeśli w Twojej gminie/mieście obowiązuje segregacja na pięć frakcji, nie musisz myć opakowań po zużytych produktach, ani usuwać z nich papierowych etykiet. Dlaczego? Wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych i szkła zostaną umyte w sortowniach. Wystarczy więc, że dokładnie je opróżnisz. Mycie opakowań w domu to niepotrzebne marnowanie wody.

2. Gdzie wyrzucać kartony po sokach i mleku?
Mimo że kartony na soki czy mleko (tzw. Tetra Paki) w 70 procentach składają się z celulozy, zawierają także warstwy folii, aluminium i elementy plastikowe. Proces recyklingu takich opakowań jest więc inny niż proces przetwarzania papieru. Chociaż nazywamy je kartonami, Tetra Paki należy wrzucać do kosza na plastik i tworzywa sztuczne.

3. Czy paragony wyrzucać do kubła na papier?
Wydawałoby się, że to oczywiste i paragony wyrzucamy do kosza na papier. Powinniśmy je jednak wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? Tusz, którym są zadrukowane, może zanieczyścić całą frakcję odpadów papierowych podczas recyklingu.

4. Co z papierowymi kubkami?
Papierowe kubeczki, żeby nie przemakały, pokrywa się warstwą folii. Niestety więc nie nadają się do recyklingu. Powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Co stanie się z nimi dalej? Trafią do spalarni lub na wysypisko. Proponuję unikać ich w ogóle i zaopatrzyć się w kubek wielokrotnego użytku.

5. Gdzie wyrzucać papierowe ręczniki?

Koniecznie do odpadów zmieszanych. Ponieważ wyrzucamy je zabrudzone, zatłuszczone lub przesiąknięte środkami chemicznymi, nie nadają się do recyklingu. 

6. Czy ze słoików odkręcać nakrętki?
Butelki i słoiki wyrzucamy oczywiście do kontenera na odpady szklane. Pamietajmy, żeby nie wyrzucać ich razem z nakrętkami. Te powinny trafić do kosza na metale i tworzywa sztuczne.

7. Gdzie wyrzucamy pojemniki po produktach w spray’u?

Co zrobić z opakowaniami po odświeżaczach do powietrza, lakierach do włosów, dezodorantach w spray’u? Chociaż najczęściej wykonane z metalu i plastiku, nie powinny trafić do kontenera na metal i tworzywa sztucznych, ani (chociaż znajduję takie sugestie) do śmieci zmieszanych. Jeśli opakowanie po spray’u trafi z odpadami zmieszanymi na wysypisko, może stanowić zagrożenie dla środowiska. Najlepiej więc oddać je do PSZOK-u czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W wielu miastach znajdziecie PSZOKI stacjonarne, a także mobilne, odbierające śmieci w różne dni z różnych dzielnic. 

8. Co zrobić ze stłuczonym kubkiem lub talerzem?
Ceramika nie podlega recyklingowi. Potłuczone kubki, talerze i doniczki wrzucamy więc do kosza na odpady zmieszane.

9. Gdzie wyrzucać butelki po olejach?
To zależy, z czego zrobiona jest butelka. Jeśli szklana – do szkła. Jeśli plastikowa – do odpadów zmieszanych. Dlaczego? Domycie plastiku z tłuszczu jest trudne, nawet w sortowni. Co więcej, tłuszcz z opakowania po oleju roślinnym czy silnikowym mógłby zanieczyścić całą frakcję odpadów plastikowych.

10. Czy kości są odpadami bio?
Chociaż to odpady organiczne, nie wyrzucamy ich do odpadów bio, a do odpadów zmieszanych. Dlaczego? Ponieważ nie mogą być przetworzone w tym samym procesie, któremu poddaje się resztki roślinne w kompostowniach przemysłowych. Do pojemnika na bio nie powinny trafiać także resztki mięsa czy nabiał.

Mam nadzieję, że znaleźliście tu informacje, które pomogą Wam prawidłowo segregować śmieci. Jeśli macie pytania – zadawajcie je w komentarzach.

2 Comments on “JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI

  1. „Tusz, którym są zadrukowane, może zanieczyścić całą frakcję odpadów papierowych” Czyli co? Książki, gazety też do odpadów zmieszanych, bo zadrukowane? Skąd w ogóle wziąć papier niezadrukowany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.