JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. SZKŁO

Szkło to jeden z najlepszych surowców wtórnych. Dlaczego? Można je przetapiać praktycznie w nieskończoność bez utraty jakości.

Dla porównania papier czy plastik można poddawać recyklingowi maksymalnie siedem – osiem razy. Warto więc zapamiętać kilka zasad związanych z segregacją śmieci po to, by ułatwić odzysk surowca szklanego.

DO SZKŁA WRZUCAMY:

Do kontenera na szkło wrzucamy tylko SZKŁO OPAKOWANIOWE. I właściwie tak powinien być podpisany zielony pojemnik. Szkło opakowaniowe to przede wszystkim SŁOIKI I BUTELKI

Mogą tu trafić także OPAKOWANIA PO KOSMETYKACH, ale tylko wtedy, gdy nie są na stałe połączone z innymi tworzywami, np. plastikiem czy metalem. 

W koszu zielonym nie powinno znaleźć się nic innego. 

Warto pamiętać, że opakowania wystarczy dobrze opróżnić, nie trzeba myć, ani usuwać z nich etykiet. Tym zajmą się sortownie. Pamiętajmy jednak o odkręcaniu nakrętek ze słoików czy butelek – jeśli są metalowe powinny trafić do żółtego kosza. Często na butelkach po alkoholu zostają osobno aluminiowe obrączki. Usuńmy je także, ponieważ  mogą stanowić problem dla sortowni.

DO SZKŁA NIE WRZUCAMY:

Wszystkich przedmiotów wymienionych w tekście poniżej. Starałam się je pogrupować i wyjaśnić dlaczego nie powinny trafić do kosza na szkło. Ja zawsze zadaję pytanie: dlaczego? Pomaga mi to zrozumieć procesy i zapamiętać zasady sortowania śmieci. Może i Wam to pomoże.

KIELISZKI, SZKLANKI, NACZYNIA ŻAROODPORNE

Wszystkie te przedmioty, chociaż wykonane ze szkła, mają inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe. Nie powinny więc trafiać do kosza zielonego, ale do pojemnika na odpady zmieszane.

SZYBY OKIENNE

Obowiązuje tu ta sama co powyżej zasada. Kiedy stłucze się szyba w oknie (nie życzę) należy wyrzucić ją do odpadów zmieszanych lub zawieźć do PSZOK-u.

KUBKI, TALERZE, DONICZKI

Potłuczone kubki ceramiczne instynktownie przyporządkowujemy do szkła. Może dlatego, że używamy ich zamiennie ze szklankami. Ale ani one ani stłuczone talerze czy doniczki nie powinny trafić do pojemnika zielonego. Dlaczego? Porcelana czy fajans to nie szkło i nie jest poddawana recyklingowi. Kubki, talerze, doniczki oraz porcelanowe ozdoby wyrzucamy więc do kosza na odpady zmieszane. Zanieczyszczenie porcelaną frakcji szklanej będzie sporym kłopotem dla sortowni.

LUSTRA

Lustra wytwarzane są z innego materiału niż szkło opakowaniowe i dlatego nie powinny trafić do zielonego kosza. Najlepiej duże stłuczone lustro oddać do PSZOK-u.

INNE:
– termometry – ze względu na zawartą w nich rtęć oddajemy je do PSZOK-u
– znicze – wrzucamy do odpadów zmieszanych – ze względu na zabrudzenie woskiem lub okopcenie znicze nie są recyklingowane
– świeczki z resztkami wosku – wrzucamy do odpadów zmieszanych
– szkło okularowe – wrzucamy do odpadów zmieszanych
– żarówki i świetlówki – oddajemy je np. do punktu odbioru w sklepie budowlanym

7 Comments on “JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. SZKŁO

  1. Wszystko pięknie i ładnie, tylko czemu to na nas, obywateli, zrzuca się 90% roboty z sortowaniem typu „zedrzyj kołnierzyk” z flaszki po gorzale, za co w takim razie biorą pensje ludzie w sortowni skoro za nich wykonujemy 3/4 roboty, to o 3/4 obniżyć koszty odbioru i o tyle samo pensje tym nierobom w sortowni, albo zatrudnić tam kryminalistów, zamiast leżeć z ch**ami do góry niech zapier****ją na przysłowiową michę ryżu w pierdoli.

  2. Czym można usunąć metalową opaskę na szyjce od butelki. Parę razy się pokaleczyłam.
    Może ktoś ma pomysł?

    • Nie trzeba jej usuwać. Takie metalowe zanieczyszczenia usuwane są na etapie przygotowania szkła do przetopienia.

  3. Żeby odrobinę zrównoważyć komentarz powyżej, dziękuję autorce za post. Mi akurat pomógł 😛

  4. Czy dobrze zrozumiałam, że słoiki/butelki nie mogą być potłuczone ale kontener na śmieci jest na tyle głęboki, że ww. tłuką się przy próbie umieszczenia ich tam . Jak to rozwiązać?

    • Mogą być potłuczone, bo i tak są potem przetapiane w hucie na nowe opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.