JEZIORO ŁAGODNYCH MEDUZ

Najbardziej znane, często błędnie opisywane jako jedyne jezioro meduz na świecie, znajduje się na wyspie Eil Malk w Republice Palau. Indonezja może pochwalić się kilkoma podobnymi: Jeziorem Kakaban na Borneo i Jeziorem Meduz na Archipelagu Togean w pobliżu Sulawesi. Co je łączy? Wszystkie powstały poprzez odcięcie zatoki od otwartego morza, dlatego ich wody są słone. W każdym z nich zaszedł również podobny proces: meduzy, odseparowane od naturalnych wrogów żyjących w morzu, w drodze ewolucji utraciły parzydełka. Skoro wokół nie było zagrożeń, natura uznała, że broń meduzom już nie jest potrzebna. Kąpiel w jeziorze pełnym meduz jest więc zupełnie bezpieczna. Ja tę przyjemność miałam Podczas podróży po Indonezji kąpałam się w przepięknym jeziorze pełnym wielkich, łagodnych meduz na Archipelagu Togean. Jak tam dojechać? Wskazówki poniżej.

JAK DOJECHAĆ – INFORMACJE PRAKTYCZNE

NAJPOPULARNIEJSZA TRASA:
POSO – AMPANA – WAKAI – KADIDIRI – JEZIORO MEDUZ
Najbliższy duży port lotniczy znajduje się w Poso, skąd należy dostać się do Ampany. (na 2015 planowane jest otwarcie nowego portu lotniczego w Ampana). Na tej trasie kursują autobusy, ale polecam inny, wygodny i niewiele droższy sposób – dzielone między kilku pasażerów samochody. Można je złapać sprzed lotniska. Podróż potrwa około 10-12 godzin.

Niewielka Ampana ma sporo opcji zakwaterowania. Najprawdopodobniej będziecie potrzebowali hotelu w oczekiwaniu na prom. Mój ulubiony to Hotel Victory – czyściutki, wygodny, jedna z najlepszych ofert cenowych (około 100.000 rupii za pokój bez klimatyzacji, w cenie WiFi, woda, poranna kawa). Trzy razy droższe, ale najpopularniejsze są Marina Cottages, z dala od centrum miasta. Warto tu wpaść na kawę, zapytać o Ediego, który doskonale zna angielski i jest świetnym źródłem informacji o okolicznych atrakcjach, a przede wszystkim o transporcie i zakwaterowaniu na Togeanach. Warto z góry zarezerwować nocleg w kolejnej miejscowości, Kadidiri, zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego (maj – wrzesień).

Prom z Ampany do Wakai pływa średnio dwa – trzy razy w tygodniu. Informacji (oprócz niezawodnego Ediego) udziela także punkt Informacji Turystycznej w porcie w Ampana. Podróż do Wakai trwa około 4 godzin. Do Wakai można dostać się także promem z północy Sulawesi, z Gorontalo, który płynie do Ampany. Podróż Gorontalo – Wakai trwa około 12 godzin. Wakai, choć nie warto tu zostawać, oferuje kilka miejsc noclegowych. Jeśli zarezerwowaliśmy z góry nocleg na Kadidiri, możemy mieć pewność, że przedstawiciele hotelu będą czekać w Wakai porcie i od razu zabiorą nas na miejsce (ok. godziny). Najtańszy nocleg na Kadidiri to Pondok Lestari. Inne, bardziej ekskluzywne miejsca to głównie centra nurkowe. Każdy z hoteli organizuje wycieczki do jeziora meduz (na tej trasie nie ma publicznego transportu). Podróż w dwie strony i kapiel w jeziorze zajmuje pół dnia.

UWAGA: Transport na Togeanach jest zawodny, promy mają opóźnienia, a w złych warunkach pogodowych bywają zawieszane. W czasie mojej wizyty z rozkładu wypadły dwa promy – na Togeanach musiałam zostać ok. 5 dni dłużej. Dlatego należy przeznaczyć na podróż po archipelagu przynajmniej dwa tygodnie i nie rezerwować z góry żadnych dalszych lotów. W porze deszczowej na morzu są spore fale, a na trasie Wakat – Kadidiri woda ochlapuje pokład, sporadycznie zdarzają się wywrotki łodzi. Dobrze mieć szczelnie zapakowany sprzęt elektroniczny w torby wodoodporne.

DSCF44821531747_651520154908801_2126614252_n1150164_651520598242090_27497062_n10590650_757097241017758_2390363083623282301_nDSCF4444

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.