JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. PAPIER

Wydawałoby się, że wyodrębnienie papieru z pozostałych rodzajów odpadów jest proste. Istnieje jednak kilka opakować, których nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na papier, mimo że tak sugeruje ich nazwa.

Papier to bardzo cenny surowiec wtórny. Można go poddawać recyklingowi do 7 razy. Z makulatury wytwarzany jest najczęściej nowy papier lub tektura. Wydawałoby się, że wyodrębnienie papieru z pozostałych rodzajów odpadów jest proste. Istnieje jednak kilka opakować, których nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na papier, mimo że tak sugeruje ich nazwa.

RĘCZNIKI PAPIEROWE

Chociaż w nazwie mają „papier” nie należy ich wyrzucać do niebieskiego kosza.  Papierowe ręczniki powinniśmy umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Dlaczego? Ponieważ zabrudzone, tłuste lub mokre ręczniki papierowe nie nadają się do recyklingu. Co więcej, jeśli trafią do papieru, mogą zabrudzić całą frakcję odpadów. To sama zasada dotyczy chusteczek higienicznych.

PAPIEROWE KUBKI

Papierowe kubki niestety nie są tak przyjazne środowisku, jak się powszechnie wydaje. Dlaczego? Ponieważ od środka wyłożone są warstwą folii, która rozkłada się tak długo jak plastik. Kubeczki takie nie są więc ani biodegradowalne, ani kompostowalne. Co więcej, jako opakowania wielomateriałowe (papier +folia) nie nadają się do recyklingu. Dlatego też nie powinny trafiać do kosza na papier. Powinniśmy je wrzucać do czarnego kosza na odpady zmieszane. Co z nimi się stanie? Trafią na wysypisko albo do spalarni śmieci. Najlepiej więc w ogóle zrezygnować z kubeczków jednorazowych, zarówno plastikowych jak i papierowych, a po napoje na wynos chodzić z własnym kubkiem.

KARTONY PO SOKACH

Mimo że kartony na soki czy mleko (tzw. Tetra Paki) w 70 procentach składają się z celulozy, zawierają także warstwy folii, aluminium i elementy plastikowe. Proces recyklingu takich opakowań jest więc inny niż proces przetwarzania papieru. Chociaż nazywamy je kartonami, Tetra Paki należy wrzucać do kosza na metal i tworzywa sztuczne.

PARAGONY

Wydawałoby się, że paragony powinny trafić do kosza na papier. I chociaż rzeczywiście są papierowe, należy je umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane. Dlaczego? Tusz, którym są zadrukowane, może zanieczyścić całą frakcję odpadów papierowych podczas recyklingu. Tak samo jak z paragowami należy postępować z zadrukowanym papierem faksowym i wyrzucać go do odpadów zmieszanych.

INNE

Czego jeszcze nie wyrzucać razem z papierem, a do kosza na odpady zmieszane?

 • zatłuszczonego papieru, np. tłustych opakowań po pizzy na wynos. Jeśli zatłuszczony jest tylko fragment, oderwij go i niezatłuszczoną część wyrzuć do papieru
 • zabrudzonego papieru, np. farbami malarskimi lub klejem
 • papieru foliowanego. Jak sprawdzić czy papier pokryty jest warstwą folii? Wystarczy spróbować przedrzeć dany papier. Jeśli będzie pokryty folią, nie uda ci się go łatwo rozedrzeć. Do tej kategorii zaliczają się właśnie kubki papierowe
 • tapet
 • worków po materiałach budowlanych

12 Comments on “JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. PAPIER

 1. Gdyby autor regulaminu myślał, to by wiedział, że papier toaletowy, ręcznik kuchenny czy paragon (lub jakikolwiek drobny papierek) zaczynają się rozpływać jak tylko dostaną trochę wilgoci. Dodatkowo papier jest pochodzenia biologicznego, zatem powinien być wrzucany do BIO. Generalnie uważam, że większość „zmieszanych” faktycznie jest biologiczna i rozdzielanie tych frakcji jest bez sensu – a za dodatkową pracę oraz miejsce w mieszkaniu nam nie płacą.
  Pozdrawiam.

  • To nie jest takie proste niestety. Drewno, zanim stanie się papierem, poddawane jest takiej obróbce, że trudno je nadal uznać za produkt bio. Dodatkowo, nie chodzi o to by papier rozkładał się na wysypisku, ale żeby odzyskiwać to powtórnego przetworzenia jak najwięcej śmieci. Większość zmieszanych, przy prawidłowej segregacji, właśnie nie jest biologiczna, ale są to odpady, które ani nie ulegną biodegradacji bez szkody dla środowiska, ani nie mogą być poddane recyklingowi.

 2. tragiczne jest to, że to nas obarcza się karami finansowymi i odpowiedzialnością za poprawne rozpoznawanie tych wszystkich odpadów, a producenci mogą sobie na opakowaniach niczego nie pisać, albo oznaczać jako papier i nakleić niemożliwą do zdarcia foliową nalepkę bo coś nie było napisane po polsku. A ja muszę się głowić czym są te błyszczące mieniące się substancje na opakowaniach i szukam w internecie, ale nigdzie nie ma wyjaśnienia, czy można wrzucać czy nie, tylko z tym lakierem, czy folią.

 3. Niestety te niuanse segregacyjne totalnie zniechęcają do segregacji i tam gdzie nie trzeba się jej nie stosuje. Papier = papier koniec. Jeszcze, że z resztkami jedzenia nie można to rozumiem. Ale ta segregacja poza zajmowaniem ogromnej ilości miejsca (u mnie 1.5 szefy na wszystkie pojemniki) jest przez te niuanse uciążliwa np. Gorący kubek – zdejmujesz karton (cale szczescie ma opcje łatweo zdjęcia), ale plastiku juz do plastiku nie wrzucisz no chyba, że umyjesz bo jakies resztki są to już nie można w plastik wrzucić. Albo np. Taki styropian – hipotetycznie tworzywo, ale trzeba jechać do centrum segregacji… które zwykle czynne jest pn-pt 9-15, a co jak ktoś pracuje w normalnych godzinach? Wyrzuci do zmieszanych bo nie dość, że na drugim końcu miasta to jeszcze trzeba z pracy się zwolnić. Dlatego popieram unijny projekt dawania kolorów koszy na opakowaniach było by prościej… ale niuansów to nie usunie.

  • Hmmm, tych wyjątków jest kilka. Wystarczy poćwiczyć tydzień – dwa i te zasady wchodzą w nawyk.

   • Proszę mi wybaczyć, ale opowiada Pani kłamstwo. Obecny system segregacji opiera się na samych wyjątkach. Nie ma takiej opcji aby w obecnym systemie dwie oddzielne rodziny, korzystające z tych samych produktów posortowały odpady w ten sam sposób. Tak, niestety to prawda, sortowanie jest za trudne dla dorosłych, a co tu mówić o dzieciach.
    Proponuję metodę alternatywną, bazującą na prostych matematycznych kalkulacjach, czyli 369sortwaste . Zapraszam do kampanii edukacyjnej o sortowaniu. Odkręćmy ten bałagan, który funduje nam MŚiK.

    • Dziękuję za komentarz. Proszę o doprecyzowanie, co jest kłamstwem w moim poradniku?

     • Odniosłem się do komentarza, że metoda na PIĘĆ to nie tylko kilka wyjątków, tylko całe mnóstwo wyjątków. Nawet skorupki od jajek wyrzucać na zalecają do innego pojemnika niż całe jajko. Poradnik jest dobrze napisany. Ale niestety to zbyteczna wiedza. Papier z kuchni powinien iść razem w jednym strumieniu z plastikiem i metalem. W kuchni tylko 3 pojemniki MIX,BIO,SZKŁO. Zatem dla rodzin 6 pojemników ale 3 frakcje(3 wewnątrz i 3 na zewnątrz).
      Łącznie dla rodzin minimum 9 pojemników. (X1+X2+Y+Z)=9, a nawet 18 gdy przykładowo palimy w piecu zimą i potrzebujemy szambo, przeprowadzamy remont w domu i/lub pozbywamy się odpadów niebezpiecznych. Wszystko jest opisane w moim ebooku na stronie 369sortwaste.pl Pozdrawiam.

 4. Kto i w jakiej skali decyduje o tym, czy dana partia odpadów została zakwalifikowana jako „zanieczyszczona”. W Pani tekscie brak jest konkretnego przybliżenia tej ważkiej kwestii.
  Jak duża jest owa tajemnicza „partia”?
  I czy każdy zabrudzony biologicznie listek/bądź torebka jest wyrokiem?

 5. Witam,swego czasu miałem okazję jeździć po wysypiskach smieci zwozoc spakowane w belach segregowane odpady papierowe do papierni i leży to wszystko na ziemi i pod chmurka przechadzają się tam szczury i co nie tylko jeszcze w papierni także jest to składowane pod chmurką a następnie ładuje w kompieli to jakie tu zabrudzenie i w którym momencie bo nie rozumiem może ktoś mi to wyjaśni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.