JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. PAPIER

Wydawałoby się, że wyodrębnienie papieru z pozostałych rodzajów odpadów jest proste. Istnieje jednak kilka opakować, których nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na papier, mimo że tak sugeruje ich nazwa.

Papier to bardzo cenny surowiec wtórny. Można go poddawać recyklingowi do 7 razy. Z makulatury wytwarzany jest najczęściej nowy papier lub tektura. Wydawałoby się, że wyodrębnienie papieru z pozostałych rodzajów odpadów jest proste. Istnieje jednak kilka opakować, których nie powinniśmy wyrzucać do pojemnika na papier, mimo że tak sugeruje ich nazwa.

RĘCZNIKI PAPIEROWE

Chociaż w nazwie mają „papier” nie należy ich wyrzucać do niebieskiego kosza.  Papierowe ręczniki powinniśmy umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Dlaczego? Ponieważ zabrudzone, tłuste lub mokre ręczniki papierowe nie nadają się do recyklingu. Co więcej, jeśli trafią do papieru, mogą zabrudzić całą frakcję odpadów. To sama zasada dotyczy chusteczek higienicznych.

PAPIEROWE KUBKI

Papierowe kubki niestety nie są tak przyjazne środowisku, jak się powszechnie wydaje. Dlaczego? Ponieważ od środka wyłożone są warstwą folii, która rozkłada się tak długo jak plastik. Kubeczki takie nie są więc ani biodegradowalne, ani kompostowalne. Co więcej, jako opakowania wielomateriałowe (papier +folia) nie nadają się do recyklingu. Dlatego też nie powinny trafiać do kosza na papier. Powinniśmy je wrzucać do czarnego kosza na odpady zmieszane. Co z nimi się stanie? Trafią na wysypisko albo do spalarni śmieci. Najlepiej więc w ogóle zrezygnować z kubeczków jednorazowych, zarówno plastikowych jak i papierowych, a po napoje na wynos chodzić z własnym kubkiem.

KARTONY PO SOKACH

Mimo że kartony na soki czy mleko (tzw. Tetra Paki) w 70 procentach składają się z celulozy, zawierają także warstwy folii, aluminium i elementy plastikowe. Proces recyklingu takich opakowań jest więc inny niż proces przetwarzania papieru. Chociaż nazywamy je kartonami, Tetra Paki należy wrzucać do kosza na metal i tworzywa sztuczne.

PARAGONY

Wydawałoby się, że paragony powinny trafić do kosza na papier. I chociaż rzeczywiście są papierowe, należy je umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane. Dlaczego? Tusz, którym są zadrukowane, może zanieczyścić całą frakcję odpadów papierowych podczas recyklingu. Tak samo jak z paragowami należy postępować z zadrukowanym papierem faksowym i wyrzucać go do odpadów zmieszanych.

INNE

Czego jeszcze nie wyrzucać razem z papierem, a do kosza na odpady zmieszane?

  • zatłuszczonego papieru, np. tłustych opakowań po pizzy na wynos. Jeśli zatłuszczony jest tylko fragment, oderwij go i niezatłuszczoną część wyrzuć do papieru
  • zabrudzonego papieru, np. farbami malarskimi lub klejem
  • papieru foliowanego. Jak sprawdzić czy papier pokryty jest warstwą folii? Wystarczy spróbować przedrzeć dany papier. Jeśli będzie pokryty folią, nie uda ci się go łatwo rozedrzeć. Do tej kategorii zaliczają się właśnie kubki papierowe
  • tapet
  • worków po materiałach budowlanych

2 Comments on “JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI. PAPIER

  1. Gdyby autor regulaminu myślał, to by wiedział, że papier toaletowy, ręcznik kuchenny czy paragon (lub jakikolwiek drobny papierek) zaczynają się rozpływać jak tylko dostaną trochę wilgoci. Dodatkowo papier jest pochodzenia biologicznego, zatem powinien być wrzucany do BIO. Generalnie uważam, że większość „zmieszanych” faktycznie jest biologiczna i rozdzielanie tych frakcji jest bez sensu – a za dodatkową pracę oraz miejsce w mieszkaniu nam nie płacą.
    Pozdrawiam.

    • To nie jest takie proste niestety. Drewno, zanim stanie się papierem, poddawane jest takiej obróbce, że trudno je nadal uznać za produkt bio. Dodatkowo, nie chodzi o to by papier rozkładał się na wysypisku, ale żeby odzyskiwać to powtórnego przetworzenia jak najwięcej śmieci. Większość zmieszanych, przy prawidłowej segregacji, właśnie nie jest biologiczna, ale są to odpady, które ani nie ulegną biodegradacji bez szkody dla środowiska, ani nie mogą być poddane recyklingowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.