Warsztaty

Przygodami z podróży dzielę się z Wami najczęściej podczas spotkań autorskich albo festiwali podróżniczych. Tym razem chciałabym zaproponować bardziej interaktywną formułę, czyli warsztaty. Przygotowałam dla Was dwa rodzaje zajęć związane dziedzinami, którym poświęciłam kilka lat studiów, a więc archeologia i sztuki plastyczne. Poniżej znajdziecie opisy obu warsztatów i zdjęcia z minionych zajęć. Jeśli będziecie chcieli zorganizować podobne warsztaty w swojej szkole czy domu kultury – napiszcie.


WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE

*Zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli.

Czym zajmuje się archeolog?

Archeolog to nie poszukiwacz skarbów ani dinozaurów. Tych pierwszych szukają rabusie, drugich – paleontolodzy. Archeolog skupia się natomiast na badaniu artefaktów czyli tego, co stworzył przed kiedyś człowiek. Archeolog to osoba zajmująca się zawodowo badaniem pozostałości po minionych kulturach i cywilizacjach. Na podstawie materiału archeologicznego, czyli architektury i zabytków odnalezionych podczas wykopalisk, próbuje uzupełnić luki w wiedzy o przeszłości. Rezultaty jego badań pomagają lepiej rozumieć procesy zachodzące w przeszłości i historię poszczególnych cywilizacji.

Przebieg warsztatów

Czym zajmuje się archeolog? Skąd wie, gdzie prowadzić wykopaliska? Jakich narzędzi używa do pracy? Co dzieje się ze znaleziskami po wykopaliskach? Warsztaty archeologii pozwolą poznać odpowiedzi na pytania związane z pracą archeologa.

Pierwsza część zajęć to interaktywny pokaz slajdów prezentujący podstawowe zagadnienia związane z archeologią, najsłynniejsze odkrycia archeologiczne i zdjęcia z wykopalisk  Sudanie, z którymi jestem związana od czasów studiów. Po części praktycznej czas na najbardziej ekscytującą część warsztatów czyli ‘mini wykopaliska’ odwzorowujące etapy badań na stanowisku archeologicznym. Pod warstwami piasku i ziemi zostaną wcześniej ukryte fragmenty naczyń i inne zabytki. Tak jak prawdziwi archeolodzy, przy pomocy pędzelków i szpachelek, uczestnicy zabawy będą musieli wydobyć ukryte w piasku przedmioty i zrobić dokumentację rysunkową.

Nasza misja archeologiczna składać się więc będzie z trzech etapów:
teoria – przygotowanie do pracy
wykopaliska – poszukiwanie zabytków
dokumentacja – wypełnienie kart zabytków, dokumentacja rysunkowa znalezisk

 


WARSZTATY BATIKU

*Zajęcia dla dzieci po opieką rodziców, młodzieży i dorosłych.

NAKŁADANIE KOLEJNEJ WARSTWY WOSKUCo to jest batik?

Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku farbującym tylko te miejsca, które nie zostały pokryte woskiem. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej lub jedwabnej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem przy pomocy  pędzla, patyczka, szpatułki lub cantingu – miedzianego lejka, którym rysuje się woskowe wzory. Po nałożeniu wosku tkaninę zanurza się barwniku. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Technika batiku pochodzi prawdopodobnie z terenów Indonezji, choć popularna jest także na kontynencie afrykańskim. Kolorowe, ręcznie barwione tkaniny są obecnie wizytówką indonezyjskiej wyspy Jawa, a stroje pokryte batikowymi wzorami to formalny strój indonezyjskich dostojników.

Przebieg warsztatów

Uczestnicy warsztatów otrzymają wybór motywów pojawiających się na najpiękniejszych jawajskich batikach, kartki, ołówki i gumki. Pierwszym etapem będzie więc przerysowanie na kartkę wybranego wzoru lub zaprojektowanie własnego. Kiedy projekt będzie gotowy, uczestnicy warsztatów otrzymają bawełnianą tkaninę wielkości 40×40 cm, na która będzie trzeba przekopiować zaprojektowany wcześniej wzór. W tym czasie przygotowana zostanie mieszanina pszczelego wosku i parafiny, a potem podgrzana do odpowiedniej temperatury. Następnie uczestnicy warsztatów otrzymają pędzle i cantingi – specjalne narzędzia służące do nakładania wosku na tkaninę. Zanim  przejdą do pokrywania woskiem swojego batiku, będą mogli poćwiczyć użycie cantingu na kartkach i bawełnianych ściereczkach.

Po nałożeniu wosku, tkanina może zostać pofarbowana w jednym z wybranych kolorów. Kiedy wyschnie, będzie można nałożyć jeszcze jedną warstwę wosku i ponownie pofarbować w ciemniejszym barwniku. Na koniec wosk zostanie wygotowany w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Kiedy batik odklei się od tkaniny odsłoni wcześniejsze kolory i batik nabierze życia. Wysuszone i rozprasowane batiki będą stanowić wspaniałą pamiątkę z warsztatów. Nakładanie pierwszej warstwy woskuBatiki gotowe do pierwszego farbowaniaNAKŁADANIE DRUGIEJ WARSTWY WOSKU

Zobacz film z warsztatów

Warsztaty realizowane w Starym Sączu przez Annę Jaklewicz i Magdalenę Kubalę.
Film zrealizowany przez Magdalenę Kubalę.